Ha van egy jól megépített belső iránytűd, az a gyakorlatban azt jelenti, hogy a magad számára is megfogalmaztad és letisztáztad azokat az értékeket, amiket egy számodra boldog életnek képviselnie kell.
A belső iránytű arról szól, hogy milyen értékeket tartasz fontosnak az életedben, és ezek az értékek számodra milyen formában kell, hogy megjelenjenek az életed különböző területein.
Minél jobban meg tudod ezeket fogalmazni, annál inkább segíteni fog az életterületeid tervezésében. Sőt, egy kidolgozott iránytűvel amikor jön egy új lehetőség vagy döntéspont, akkor jobban és gyorsabban meg tudod állapítani, hogy ez arra visz-e, amerre menni szeretnél, vagy nem.
A belső iránytű abban is segíthet, hogy új szemmel nézz a mostani életedre, és meg tudd állapítani, hogy azok közül a dolgok közül, amikre szükséged van, mi teljesül már most? Minek a teljesüléséhez állsz közel, amit már apró módosításokkal elérhetsz? És mi az a terület, amibe mélyebben bele kell nyúlnod, hogy jobban összhangba hozd az értékeiddel? A kulcsszó megint a tudatosítás, hogy nem csak úgy élsz bele a vakvilágba, hanem van egy elképzelésed arról, hogy mit szeretnél, miért vagy itt, és hogyan juss el oda.
Szinte biztos, hogy a belső iránytűdnek lesznek olyan elemei, amikről már most meg fogod tudni mondani, hogy “ó ez mindenképpen belemegy”, és lesznek olyan alkatrészek is, amiket most még nem, csak később fogsz tudni hozzátenni.
És pont ez a lényeg. Nem lesz feladatod egyszerre megépíteni a teljes iránytűdet. Én most átadom neked a tervrajzot, és az alapokat közösen összerakjuk, de utána már rádbízom, hogy melyik kis csücskét dolgozod ki most a legjobban, és mennyire. A saját értékeid felfedezése életre szóló figyelemgyakorlat, aminek sosincs vége, és még ha most csak minimálisan vázolod is fel magadnak a te rendszeredet, már az is elég lesz ahhoz, hogy elindulj.
A belső iránytű négy pillére
Egy valamirevaló kisszék már három lábon is eláll, a belső iránytűd egy négy lábon álló szerkezet.
A négy láb, amik összefüggnek, és egymás előfeltételei:
- Az érték
- Az igény
- A cél
- És a terv.
Ebben és a következő leckében az értékkel és az igénnyel, utána pedig a cél és a terv lábakkal fogunk foglalkozni. Több példát és gyakorlatot fogok adni, amivel megtalálhatod, hogy nálad mi a négy láb, és így a modul végére meglesz a belső iránytűd teljes rendszere.

1. pillér: az érték
Az érték az iránytű lelke. Az értékek azok a pontosan megfogalmazott érzések, amik fontosak neked az életben.
Milyen érzést keresünk?
- Aminek a nem megléte hiányérzetet okoz.
- Ami ha megvan, és teljesül, akkor a halálos ágyadon azt tudod mondani, hogy “ez jó élet volt”.
- Aminek az elérése és megélése elengedhetetlen neked ahhoz, hogy azt tudd mondani, hogy ez egy jó élet.
Itt van néhány példamondat arra, hogy hogyan nézhet ki egy-egy értékként megfogalmazott érzés:
- “Szeretném magam biztonságban érezni az életemben.”
- “Szeretném, hogy jelen legyen az életemben a kreativitás.”
- “Szeretném, ha lenne kötődés az életemben más emberekhez.”
- “Szeretném, ha lenne szabadság az életemben.”
- “Szeretném, ha az önkifejezés fontos eleme lenne az életemnek.”
- “Szeretném, ha jelen lenne az életemben a játék és öröm.”
- “Szeretnék nyomot hagyni a világban.”
- “Szeretném úgy érezni, hogy tartozok valahova.”
- “Szeretném azt érezni, hogy megbecsülnek, és nem vagyok felesleges.”
Észreveheted, hogy ezek egyelőre nagyon általános mondatok. Ez nem véletlen: érték-szinten még nagyon tág fogalomként beszélünk mindenről. Ahogy megyünk tovább a többi pillérre, úgy fogjuk egyre inkább a te életedre kalibrálni az iránytűt.
2. pillér: az igény
Az értékek szintjén még tág fogalmakról beszélünk – valószínűleg a legtöbb ember szeretné így érezni magát.
Ami viszont már mindenképpen egyedi és személyre szabott, az az, hogy az értékeid milyen igényeket jelölnek ki az életedben:
- Számodra hogy néz ki az, hogy szabad vagy.
- Te mitől érzed úgy, hogy kötődsz másokhoz.
- Neked pontosan miknek kell teljesülnie ahhoz, hogy azt tudd mondani, hogy biztonságban érezd magad, nyomot hagytál a világban, vagy tartozol valahova.
Ezen a ponton jön be az önismeret a játékba.
A biztonság, mint érzés, lehet, hogy végigkísér az életeden, de attól függően, hogy épp hol tartasz az életedben, másféle szükségletként jelenik meg. És ahogy változol, változhat az is, hogy milyen konkrétabb igényként tud teljesülni a biztonság.
Az igények szintjén még egy szempont bekerül a játékba: az életed különböző területei. Ugyanis nem beszélhetünk elnagyolt kívánságként sem a biztonságról, sem a szabadságról, sem az önkifejezésről, sem a többi értékről, mert a különböző értékek a különböző életterületeken különböző dolgokat jelenthetnek.
Ha arra gondolsz, hogy mitől érzed magad biztonságban a munkahelyeden, más dolgok fognak eszedbejutni, mintha azt kérdezném, hogy mitől érzed magad biztonságban egy párkapcsolatban, vagy hogy mitől érzed magad biztonságban anyagilag, vagy hogy mitől érzed biztonságban magad az otthonodban.
Ugyanígy, ha arról beszélünk, hogy milyen módokon szeretnéd kifejezni saját magad, akkor máshogy tud jelen lenni az önkifejezés a magánéletedben, a karrieredben, vagy mondjuk a baráti kapcsolataidban.
Összefoglalva, az igényeid válaszolnak arra a kérdésre, hogy hogyan nyilvánulnak meg az értékek a különböző életterületeiden.
Az alapvető életterületek, amikre mindenképpen javaslom, hogy megvizsgáld az igényeidet, azok a:
- Karrier
- Párkapcsolat
- Család
- Otthon
- Barátok
- Közösség
- Pénzügyi helyzet
Mondok néhány példát arra, hogy hogyan nézhetnek ki az igénykifejező mondatok.
A biztonságos munkahely számomra azt, jelenti, hogy:
- fix fizetésem van
- van előrelépési lehetőségem
- jól bánnak velem emberileg
- jó a kapcsolatom a kollégáimmal
- flexibilisen tudom beosztani a munkaidőmet
A nyugalmas otthon számomra azt jelenti, hogy
- Van a közelben természet
- Közel van a munkahelyemhez, és nem kell sokat utaznom, ha haza akarok menni
- Nincsenek szomszédaim, kedvemre zenélhetek és ugrálhatok anélkül, hogy bárkit zavarnék
- Van hely áthívni a barátokat és együtt főzni
A szabadság a párkapcsolatban számomra azt jelenti, hogy
- Nem kell cenzúráznom magam a párom előtt
- Szabad önmagamnak lenni, és ebbe beletartoznak a rossz napjaim is
- Nem szégyenít és aláz meg azért, ha kifejezem az érzéseimet
- Nem él vissza azzal, ha sérülékeny vagy érzékeny időszakomban vagyok
- Nem korlátozza az önkifejezésemet, nem várja el, hogy teljesen feladjam azt, aki vagyok, és alárendeződjek az ő igényeinek
A kötődés az emberi kapcsolatokban számomra úgy nyilvánul meg, hogy
- Számíthatnak rám a barátaim, szívesen segítek nekik
- Szeretek főzni rájuk, fontos nekem, hogy együtt eszünk
- Nagyon fontos, hogy tudjunk együtt nevetni és hasonló humorunk legyen
- Szeretek új élményeket átélni azokkal, akik fontosak nekem – utazás, új hobbik, kirándulás, satöbbi.
Fontos, hogy az értékek és az életterületek kapcsolata nem olyan, mint egy párosítós játékban, hogy egy értéket csak egy területhez húzhatsz be. Egy életterülethez több értéked is kapcsolódhat, és egy értéked több életterületen is megjelenhet igényként. Mint ahogy egy levesben többféle zöldség is megfér egymással, és ugyanaz a zöldség többféle ételben is szerepelhet – főleg, ha imádod azt a zöldséget.
Az értékek és igények szintjén ez úgy működik, hogy például kijöhet nekem az, hogy a munkahelyemen nem csak anyagi biztonságban akarom érezni magam, hanem lehet, hogy szükségem van arra, hogy az emberi kötődést is ott éljem meg, és jó legyen a kapcsolatom a munkatársakkal, közösen hozzunk létre valamilyen értéket. Ugyanakkor a kreativitásra nincs igényem a munkahelyem keretein belül. Ettől még lehet fontos értékem a kreativitás az életemben, de lehet, hogy elég, ha azt a hobbimban élem meg.
Ezért fontos, hogy ne csak megállapítsd az értékeidet, hanem egyenként rá is mérd ők et a különböző életterületeidre.
Egy másik példa. Lehet, hogy azt találom, hogy az önkifejezés nekem csak akkor érvényesül az életemben, hogyha ez a karrieremen keresztül is kifejezésre kerül — mert nekem fontos, hogy valami olyanon dolgozzak, ami abból fakad, hogy én ki vagyok és milyen nyomot akarok hagyni a világban.

Nincs egyetlen helyes út
Láthatod, mennyiféle módon jelenhetnek meg az értékek és igények az életünkben. Ebből látszik, hogy mennyire sajátos lehet az, hogy kinek hogy néz ki az ideális élete, és egyik saját út sem jobb a másiknál.
Az igényrendszerek változatossága gyönyörűen magyaráz például olyan alapvető dolgokat, hogy miért vannak emberek, akik vállalkozásban tudnak kiteljesedni, és miért vannak olyan emberek, akik nagyon jól érzik magukat alkalmazottként. És ez azért lehet, mert máshogy jelenik meg például a szabadságra vagy a biztonságra vonatkozó igényük.
Van olyan ember, aki azt mondja, hogy “attól vagyok szabad, hogy a munkahelyemen tudom, hogy mi fog történni, kiszámítható, nem nekem kell kitalálni mindent, nem nekem kell döntést hozni a projektekről, nem az én vállamon van a finanszírozás súlya. Arra van szükségem, hogy a munkanap végén letehessem ezt az egészet, és utána az ad szabadságot, hogy a szabadidőmben teljesen mással foglalkozom, és nem kell a munkára gondolnom.”
Más meg lehet, hogy úgy van vele, hogy “Herótot kapok tőle, ha megmondják nekem, hogy mit csináljak. Szeretem a kihívást, hogy én dönthetek, vállalom ennek a kockázatát és a következményeit is, sőt, épp attól érzem magam jól, kontrollban és megtáltosodva, hogy kitalálhatom, hogy mit akarok, és utána megvalósíthatom, és az én kezemben van a döntés. Nem igényem az a biztonság, amit egy fix beosztotti állás ad meg, mert sokkal nagyobb igényem az a szabadság, amit egy vállalkozás ad, és nekem az fontosabb.”
És akkor máris nincs értelme annak, hogy melyik az “igazi” meg a “legjobb” út, mert attól függ, hogy kiről van szó, és ő mit szeretne az életében.
Önzőség-e a saját igényeidet előre tenni?

Mielőtt beleugrunk az igénylistád összeállításába, még egy szempont, nehogy itt nekem behúzd ezen azt a vészféket, hogy “jaj nem írom össze az igényeimet, mert akkor magamat teszem az első helyre, és az önző”.
Bár a harmadik modulban a “nem vagyok jó így” leckében már beszéltem erről, szeretnék most, az igények kontextusában is beszélni egy kicsit az önzőség-nemönzőség témájáról.
Egyrészt. Az, hogy kipipálod a neked fontos igényeket, az nem azt jelenti, hogy felcsapsz hedonistának, és mostantól mindig a legkényelmesebb dolgot fogod választani, meg állandóan azt követed, hogy mi okozza neked a legnagyobb örömet az adott pillanatban.
Ha hosszú munkanapod volt, és hullafáradt vagy és legszívesebben az első busszal hazamennél és bedőlnél az ágyba, de pittyog a telefonod, és kapsz egy üzenetet a barátnődtől, hogy meghalt a cicája, és nagyon rosszul van, akkor igenis fel fog ugrani az első helyre a fontossági listádon, hogy átmenj hozzá, mert te egy olyan barát vagy, aki egy ilyen szituációban nem a Netflixet választja egy pohár rozéval. Mert neked ilyen az értékrendszered.
(Zárójelben hozzáteszem, hogy nyilván most olyan emberi kapcsolatokról beszélünk, ami nem egyoldalú. Nem arról van szó, hogy ez a barátnőd állandóan ugráltat és te erőn felül a saját pihenésedet beáldozva folyamatosan teszel érte, gyakorlatilag szolgáltatsz neki, és ez egy egyoldalú kapcsolat. A barátság, mint minden jó kapcsolat, kétirányú utca, és kétirányú forgalomban utazik rajta a tisztelet, a szeretet és a gondoskodás is. Zárójel bezár.)
Másrészt. Beszéltem a kötődés nevű értékről, ami arról szól, hogy más emberekkel, a barátaiddal, a párkapcsolatodban meg a családoddal milyen a kapcsolatod. Egész egyszerűen ha neked kiemelt igény, hogy minőségi időt tölts a családoddal, a barátaiddal, akkor máris kipukkasztottuk azt a lufit, hogy a boldogságodért tenni azt jelenti, hogy onnantól kezdve mindenkin áttaposol, és csak magadat teszed előtérbe. Ugyanis akinek a boldog élethez kell az, hogy az életében legyenek más emberek, akikkel ő jó viszont ápol, és gondoskodik róluk és ők is róla, onnantól kezdve a jó élet része számukra az, hogy ezek az emberek is jól vannak.
Ebből is látszik, hogy amikor azt mondom, hogy csináld azt, ami jól esik, akkor ha neked az esik jól, hogy a barátaiddal vagy, és számíthatnak rád, akkor máris nem azt mondom, hogy a neked jóleső dolgok csak rólad szólnak.
Az alapmondat, amit nem tudok elégszer ismételni, az az, hogy ha te jól vagy, nem csak te vagy jól. Fontos, hogy jól legyél, fontos, hogy dolgozz az álmaidért, fontos, hogy fontos legyél magadnak.
Ennyi elmélet után itt az ideje, hogy előkapd hű füzetkédet, és elkezdd benne összeírni mindazt, ami most a fejedben kavarog.